
Kvisslebykliniken har öppnat igen efter fem månaders renovering
2025-04-28 12:00
Alla medarbetare är nu tillbaka på Kvisslebykliniken efter att ha varit utlokaliserade under renoveringen. Både medarbetare och patienter har kunnat använda Folktandvården Centrums lokaler i Sundsvall under tiden.
Renoveringen har gjort stor skillnad. Borta är de 70-talsinspirerade orangea, bruna och gula färgerna. Nu domineras rummen av havsgröna lådor och skåp, samt ljusa väggar.
– Det är fantastiskt, väldigt trevligt, nytt och fräscht. Vi har fått bort alla gula fläckiga väggar, säger Ida Hedlund, tandsköterska på kliniken.
– Jätteroligt att få nya fräscha lokaler. Det var på tiden, säger Stina Sandström, tandhygienist.
Längre tid än planerat
Initialt var det tänkt att endast treyprepen (sterilen) skulle renoveras, men till slut omfattades även behandlingsrummen och korridoren. Därför förlängdes tidsplanen.
– Men det var det värt. Nu känns det som en enhetlig klinik med tio rum som ser nästan likadana ut, säger Tomas Niemelä, som arbetat längst på kliniken, nästan exakt 36 år.
Bättre arbetsmiljö
Den största förändringen har treypreppn genomgått. Där har en ny öppning i väggen gjorts, så att in- och utgång kan göras från två håll. Ytorna är nu lättare att städa och mer användarvänliga.
– Trayprepen har blivit mycket bättre, det är luftigt och mer hygieniskt, säger Ida.
► Se en ”före- och efterfilm” på 30 sekunder med treyprepens förvandling på Folktandvårdens LinkedIn.